نشست خبری نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری
اخبار و اطلاعیه ها

نشست خبری نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری برگزار شد.

بدون دیدگاه
حجت الاسلام محمدمهدی خانمحمدی در نشست نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری ۲۴ خرداد ماه ۱۴۰۱  که در حوزه هنری انقلاب اسلامی، با حضور دکتر سیدمهدی طباطبایی، مدیرکل فرهنگی دانشگاه شهید بهشتی و نماینده هیات داوران جشنواره و عباس محمدی، مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری برگزار شد، در سخنانی عنوان کرد: برپایی نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری از بهمن ۱۴۰۰ کلید خورد و در راستای انجام روند مراحل اجرایی، در استان‌های قم، گیلان، مشهد، اصفهان و کرمان با حضور شاعران برجسته و پیشکسوت محافل شعرخوانی با موضوع نیکوکاری را برگزار کردیم. دبیر جشنواره عنوان کرد که ۶۱۶ اثر به دست دبیرخانه رسیده است که از این تعداد، ۲۵۷ اثر کلاسیک، ۱۳۵ شعر، سپید و نیمایی و ۱۰۱ اثر رباعی، ۷۱ شعر در حوزه کودک و نوجوان و ۴۵ اثر نیز ترانه بودند. در مجموع ۲۸۷ نفر در این جشنواره شرکت کردند که با توجه به اینکه تجربه نخست بود، استقبال مطلوبی شد و شاعران کشورمان توانستند با هنر شاعری خود در کار خیر شرکت کنند.

برپایی اختتامیه جشنواره شعر نیکوکاری

سیدمهدی طباطبایی، مدیرکل فرهنگی دانشگاه شهید بهشتی و نماینده هیات داوران جشنواره نیز در این نشست با تاکید بر سابقه طولانی توجه به موضوع نیکوکاری در آموزه‌های ملی و اسلامی ما عنوان کرد: در تمام سبک‌های ادبی شامل ادبیات تعلیمی، غنایی، عرفانی و حتی حماسی به نیکوکاری اشاره شده و مشارکت دانشگاه شهید بهشتی در برپایی جشنواره شعر نیکوکاری با هدف توجه دادن جامعه دانشگاهی و نخبگان به امور خیر انجام شده است.

وی با بیان اینکه شاعران ۲۳ استان کشور در نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری شرکت کردند، افزود: کیفیت اشعار رسیده مطلوب است و قابلیت انتشار در قالب یک مجموعه کتاب را دارند. بیشتر شرکت‌کنندگان در این جشنواره بانوان بودند و از مهمترین مصادیق اشاره شده در آثار رسیده می‌توان به مظاهر فقر، اهدای عضو، وقف، روزی حلال، تاسی به ائمه (ع) به‌ویژه امام علی (ع)، امام حسن (ع) و امام جواد (ع) و استناد به آیه و احادیث اشاره کرد. همچنین در بسیاری از اشعار بر بی‌دریغ بخشیدن و مانند ابر،‌ باران و خورشید بودن اشاره شد.

, , , , , ,

خبرهای بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست