اخبار و اطلاعیه ها

اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری برگزار شد.

اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری روز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ با حضور دکتر محمدعلی مجاهدی و دکتر حسن ذوالفقاری با اجرای نجم الدین شریعتی در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد و در طی این مراسم از برگزیدگان این جشنواره تقدیر شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی خانمحمدی، دبیر جشنواره شعر نیکوکاری، در مراسم پایانی این جشنواره با بیان این‌که بیش از ۶۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شد، اظهار کرد: همدلی، همیاری و یاریگری، پرداختن به مصادیق نیکوکاری، آسیب‌های اجتماعی و نیکوکاری در سیره اهل بیت(ع) از محورهای این جشنواره بودند. او گفت: همچنین گسترش فرهنگ نیکوکاری در بین مردم، شخصیت‌دادن به نیکوکاری در جریان ادبی کشور، گسترش دغدغه‌ نیکوکاری در سطح نخبگانی و ترویج ادبیات نیکوکاری با محوریت سیره معصومین(ع) از اهداف این جشنواره ملی بوده است.

 

حجت الاسلام محمدمهدی خانمحمدی

حسن ذوالفقاری، مدیر آموزش فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این مراسم با اشاره به مصادیق متعدد اشعار نیکوکاری در ادبیات فارسی، گفت: بر اساس بررسی‌های اولیه، حدود سه هزار و ۸۰۰ بیت شعر و ۹۴۴ مَثَل با حاوی نیکی و نیکوکاری وجود دارد. او با اشاره به این میزان محتوا ادبیات در حوزه نیکوکاری گفت: این محتوا می‌تواند در قالب‌های مختلف همچون پویانمایی منتشر و تبلیغ نیکوکاری شود. در میان شعرا، فردوسی و سعدی بیشترین اشعار را در ادبیات فارسی در خصوص نیکی و نیکوکاری سروده‌اند. نیکوکاری، نیاز درون انسان است و برخی معتقدند زمینه پذیرش طاعات عبادات، نیکوکاری است.

دکتر حسن ذوالفقاری

در ادامه مراسم، محمدعلی مجاهدی، پیشکسوت شعر آئینی و دبیر شورای داوری این جشنواره نیز با اشاره به شعر با محتوای نیکوکاری گفت: اشعار پروین اعتصامی مملو از محتوای نیکوکاری است. او با اشاره به نیاز به اشعاری با محتوای اخلاقی، نیکوکاری و توحیدی، تصریح کرد: وجود این گونه اشعار در ادبیات معاصر ما خالی است و با توجه به این که شعر، رسانه‌ای تاثیرگذار است باید در این بخش تحولاتی ایجاد شود.این پژوهشگر افزود: آنچه باید به آن توجه شود، شعر با موضوعات جزیی در حوزه نیکوکاری است، گوش مردم درباره این که «نیکوکاری خوب است» پُر است، اکنون شاعران باید تخصصی در این حوزه وارد شوند و عرصه‌های متعدد نیکوکاری را به صورت جزیی روایت کنند تا به دل مخاطب بنشیند. شاعر معاصر برای آفرینش و ماندگاری اثرش باید از مصداق‌ها در اشعارش استفاده کند.

دکتر محمدعلی مجاهدی

در ادامه این مراسم، علیرضا رادان، معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به سبقه مسئولیت‌های اجتماعی در تاریخ و دین مردم ایران گفت: حضرت علی(ع) نمونه والای تعهد به مسئولیت اجتماعی در روزگار خودشان بودند و ما نیز باید این نگرش، داشتن مسئولیت اجتماعی در جامعه را تقویت کنیم. او سپس با بیان این‌که در هیچ کشوری حتی جوامع توسعه‌یافته، دولت به تنهایی قادر به رفع آسیب‌ها نیست، گفت: باید آحاد مردم به کمک یکدیگر بیایند همانطور که در دین و فرهنگ ما نیز به داشتن مسئولیت اجتماعی تاکید فراوان شده است. رادان شعر را مصداق مفیدی برای معرفی و تبلیغ نیکوکاری دانست و گفت البته شعر با محتوای نیکوکاری نباید تنها به صورت خام مصرف شود باید برای اثربخش بودن سناریو داشته و داستان و محتوا داشته باشد.

دکتر علیرضا رادان

در بخش دیگری از مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین علی دیانی، مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء با اشاره به روایت‌هایی از بخشش و نیکوکاری ائمه اطهار(ع) گفت: حضرت علی(ع) در طول یک جنگ سلاحش را به دشمن بخشید و حضرت فاطمه(س) نیز در شب عروسی‌اش، لباس عروسی خود را به نیازمندان داد و این سابقه نیکوکاری و بخشش در دین ماست. او با بیان این‌که ملت ما پیرو ائمه اطهار(ع) و فضائل اخلاقی ایشان هستند، گفت: ما باید سرآمد ملت‌ها در زمینه نیکوکاری و پیشتاز همه جوامع در فعالیت های خیر باشیم. دیانی گفت: هنگامی جامعه و ملتی پیروز و الگو می‌شوند که همه افراد دست به دست هم دهند و با روحیه جهاد و فداکاری به انجام کار خیر و نیکوکاری مشغول شوند. او افزود: برگزاری این‌گونه جشنواره‌ها نیز می‌تواند به تبلیغ کار خیر و نیک کمک کند، از شاعران می‌خواهیم که دوستان و همکارانشان را به سرودن اشعاری با محتوای نیکوکاری تشویق کنند.

حجت الاسلام و المسلیمن علی دیانی

همچنین برگزیدگان این جشنواره معرفی شدند و از آن‌ها تقدیر شد.

اخبار دیگر این جشنواره را می‌توانید از خبرگزاری‌های زیر دنبال کنید:

خبرگزاری ایلنا

خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری قدس آنلاین

خبرگزاری ایبنا 

و سایر خبرگزاری‌ها

, , , , , ,

خبرهای بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست